Wycieczka w góry – na co uważać?

Hiker

Wakacje to czas wyjazdów oraz wypraw zarówno tych mniejszych, jak i większych. Jednym z często wybieranych kierunków są góry. Warto pamiętać, że choć niezwykle piękne, bywają też zdradliwe i niebezpieczne. O czym należy pamiętać i na co uważać wybierając się w góry?

Góry mogą przynieść nam niezapomnianych wrażeń, niestety tych dobrych, jak i gorszych. Jak się przygotować oraz jak postępować na miejscu, aby cieszyć się z wyprawy i wrócić z niej całym i zdrowym?

Zanim wyjedziesz

O tym, że góry są zdradliwe wie każdy kto choć przez chwilę doświadczył ich siły. Zanim wybierzemy się na wycieczkę warto się przygotować, spakować odpowiednie ubrania i sprzęt.  Najważniejszą rzeczą, w którą musimy się wyposażyć są buty. Specjalne buty trekkingowe, żadne adidasy, tenisówki czy (o zgrozo!) balerinki. W naszym bagażu nie może zabraknąć też  ciepłych ubrań – polaru, czapki, rękawiczek, skarpet oraz kurtki przeciwdeszczowej. I niech nie zwiedzie nas słoneczna pogoda, w wysokich partiach gór może być naprawdę zimno, z leżącym śniegiem włącznie. Spakujmy się w plecak, który będzie o wiele wygodniejszy i pozwoli nam mieć wolne ręce. W razie czego miejmy przy sobie przedmioty, takie jak: latarka, zapałki, tabliczka gorzkiej czekolady, kanapki i woda.

Hikers on excursion

Przed wyjściem na szlak

Zanim wyruszymy w góry naładujmy telefon do maksimum oraz miejmy ze sobą power bank, zabierzmy też mapę, zapiszmy numer do GOPR-u i zostawmy informację w schronisku, że wyruszamy w góry. Wbrew pozorom środki te powinny być stosowane także przez grupy, a nie tylko pojedynczych wędrowników. Jest to szczególnie ważne, kiedy nie znamy miejsca lub idziemy po raz pierwszy. Nie wybierajmy najtrudniejszego szlaku, jeśli nie czujemy się na siłach. Nasza kondycja jest znacząca i niekiedy może nas kosztować zdrowie lub życie. Nigdy nie schodźmy z obranego szlaku, podążajmy za wskazówkami na drzewach, a dla pewności sprawdzajmy też mapę. Jeśli się zgubimy dojdźmy do najbliższego drogowskazu i spróbujmy zalkalizować go na mapie. W góry najlepiej wybrać się z samego rana, dzięki temu do zmierzchu zdążymy wrócić z powrotem, a ponadto pogoda najczęściej załamuje się popołudniami. Róbmy przerwy jak tylko będziemy tego potrzebować, ale nie rozsiadajmy się na zbyt długo, jeśli przed nami jeszcze dużo drogi. Jeśli poczujemy, że opadamy z sił na tyle, że nie jesteśmy w stanie wrócić nie zawahajmy się wezwać pomocy. Zróbmy to jak najszybciej określając swoje położenia jak najdokładniej.

Po powrocie do schroniska

Kiedy tylko wrócimy zjedzmy ciepły posiłek, np. zupę, napijmy się gorącej herbaty, a następnie weźmy relaksującą kąpiel. Rozmasujmy zmęczone nogi i chwile poleżmy z uniesionymi do góry, aby przywrócić prawidłowe krążenie krwi. Zjedzmy też coś energetycznego – gorzką czekoladę lub orzechy. Pamiętajmy, aby w naszym bagażu były rzeczy na zmianę, tak aby te które zmokną miały czas na przeschnięcie. Przed snem rozciągnijmy się trochę, a następnie przed kolejnym dniem wspinaczki wyśpijmy się porządnie, aby zregenerować organizm. Jeśli wycieczka trwa dłużej, a my planujemy wyprawy w góry warto co jakiś czas zrobić sobie dzień wolny i odpocząć. W tym czasie można wybrać się na spacer, poczytać książkę, pooddychać świeżym powietrzem. Wbrew pozorom nawet niezbyt wysoka i wymagająca góra jest dużym obciążeniem dla ciała i mięśni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *