Praca w Nowej Zelandii

Location New Zealand. Red pin on the map.

Sytuacja życiowa, materialna, chęć zmian, marzenia – to wszystko sprawia, że szukamy pracy poza granicami Polski. Jedną z destynacji jest Nowa Zelandia. Jak wyjechać na zieloną wyspę? Jakie warunki musimy spełnić i jak rozpocząć życie pod drugiej stronie świata?

Do Nowej Zelandii ciągnie nas wiele rzeczy: ciekawość, duża odległość, niezwykłe krajobrazy czy chęć spróbowania czegoś nowego i zmierzenia się z zupełnie innym światem. Ponadto panuje opinia i przekonanie, że pracodawcy bardzo szanują pracowników, mało tam biurokracji oraz dążenia po trupach do celu. A jak jest naprawdę?

Co z tą Nową Zelandią?

Kompleks 14 wysp zajmujących 268  tys. km kw. powierzchni jest zamieszkiwany przez 4 mln ludzi, a większość z nich jest pochodzenia europejskiego. Na miejscy panuje język angielski, kraj ma dodatni przyrost naturalny, a bezrobocie wynosi 3,5%. W Nowej Zelandii żyje ok. 8 tys. Polaków. Część z nich od 70-80 lat, ale duża grupa to emigranci ekonomiczni, którzy szukają po drugiej stronie globu spokoju, lepszego życia oraz powodzenia. Obok wyjazdu za pracą zdecydowanie przyjezdni cenią sobie niezwykłe krajobrazy, mozliwość zwiedzania zapierających dech w piersiach miejsc – wulkanów, lodowców i raf koralowych.

Procedury

Zanim wyjedziemy do pracy musimy zdobyć odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim konieczna jest znajomość języka angielskiego. Dzięki niemu zdobędziemy lepszą pracę. Aby  pracować legalnie, potrzebna jest albo wiza do pracy albo pozwolenie na stały pobyt.
Działa tam tzw. system punktowy, gdzie dostaje się punkty za wiek, wykształcenie, doświadczenie zawodowe. Poza tym należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i zaświadczenie o niekaralności. Najwięcej ofert jest w rolnictwie, przy obsłudze maszyn rolniczych lub na farmach. Zawody, które mają szansę to: budowlańcy przy robotach drogowych i pracach konstrukcyjnych, spawacze, mechanicy, księgowi, architekci, dentyści, lekarze, informatycy i instruktorzy narciarstwa.

Ile można zarobić miesięczne:

  • prosta praca w biurze to ok. 7 tys. zł
  • początkujący przedstawiciel handlowy ze służbowym samochodem – 8,2 tys. zł
  • konsultant finansowy – 18,3 tys. zł
  • kierowcy ciężarówek – 9 – 12 tys. zł
  • stolarze – 66 zł za godzinę
  • murarze 880 zł dziennie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *