Mazury, gdzie czas się zatrzymał

father and son catch fish from a boat at sunset

Poszukujesz niezwykłego miejsca na wakacje, gdzie odpoczniesz, zrelaksujesz się, a jednocześnie w każdej chwili możesz aktywnie spędzić czas? Gdzie czas się zatrzymał, słońce świeci inaczej niż zwykle, a wokół są tylko lasy i woda? Koniecznie wybierz się na Mazury – krainy tysiąca jezior, niczym z niezwykłej baśni.

Pojezierze Mazurskie to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Polski. Niezwykle urokliwe, klimatyczne z bogatą bazą noclegową, atrakcjami dla każdego, a jednocześnie bez zgiełku, hałasu czy tłumu turystów. Czyste jeziora, świeże powietrze, zielone lasy – to wszystko czeka na nas na Mazurach.

Co robić nad jeziorem?

W zależności od osobistych preferencji możemy wybrać mały kurort nad jeziorem, gdzie czeka nad więcej ofert rozrywki, nocne życie, większy gwar, przypominający niewielki kurort nad morzem lub zamieszkać w agroturystycznym gospodarstwie z drewnianym pomostem nad prywatnym jeziorem. Jedna i druga opcja jest niezwykle kusząca i tylko od nas zależy jak spędzimy swój urlop. Bez wątpienia Mazury to raj dla zwolenników sportów wodnych – żeglowania, pływania na kajakach, rowerkach lub nartach wodnych. Ponadto można zwiedzać krainę jezior z lotu ptaka – podczas niezapomnianych przelotów balonem lub paralotnią. Jeśli chcemy uciec od zgiełku, w kameralnych miejscach możemy łowić ryby, spacerować czy zażywać kąpieli – wodnych i słonecznych.

father and son catch fish from a boat at sunset

W zgodzie z naturą

Życie na Mazurach toczy się swoim rytmem, tutaj nikt się nie spieszy i nigdzie nie pędzi. Mieszkańcy, zwłaszcza niewielkich wiosek, są życzliwi, gościnni oraz serdeczni. Udostępniają swoje domy i gospodarstwa, służą ekologicznymi uprawami oraz zachęcają do odpoczynku na łonie natury. To idealne miejsce dla osób, którym bliska jest przyroda, uwielbiająca kontakt z zieloną trawą i korą drzew. Mazury szczególnie polecane są osobom praktykującym jogę oraz medytację, piszącym, potrzebujących wyciszenia. Wyjazd do krainy tysiąca jezior przyniesie ulgę oraz relaks najbardziej zapracowanym, spędzającym wiele godzin przed komputerem lub w pracy. Takim osobom z pewnością przyda się reset, życie w zgodzie z naturą, pobudka wcześnie rano, zdrowa dieta oraz czas na przemyślenia oraz plany.

Gdzie jechać?

Planując wyjazd na Mazury warto rozważyć Pojezierze Ełckie, czyli wschodnia część Pojezierza Mazurskiego z malowniczymi kompleksami leśnymi, jeziorami czy pagórkami. Cały obszar pełen jest jezior w tym  Jezioro Rajgrodzkie (15,1 km²), Selmęt Wielki (12,6 km²) oraz Łaśmiady (8,8 km²). Region uznawany jest za jeden z fenomenów pod względem walorów przyrodniczych i turystycznych. Swoje miejsce odnajdą tutaj wędkarze, przyrodnicy, wędrownicy, zwolennicy wycieczek rowerowych, kajaków oraz jachtów. Ponadto Pojezierze Ełckie to kopalnia atrakcji turystycznych, a wśród nich m.in. Ełcka Kolej Wąskotorowa, legendarny Wilczy Szaniec, Święta Lipka, Klasztor Kamedułów w Wigrach oraz wiadukt w Stańczykach. Na Mazurach nie ma mowy o nudzie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Przemieszczając się po całym regionie znajdziemy też wiele krzyżackich zamków rozsianych po całych Mazurach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *